Storewide Savings from 30-60% off! PLUS save hundreds of ADDITIONAL dollars on hundreds of items with special in-store markdowns!
Rustic and romantic, the two-drawer Ciao Bella Nightstand will bring a European farmhouse ambience to your bedroom retreat. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Maple Veneer, the nightstand is finished in Time Worn Gray, a layered and distressed finish that looks like it is aged gracefully through the decades. Features include a drop-in felt liner in the top drawer, cedar-lined bottom drawer, a cord clip on the back and a 3-plug outlet with USB port for charging electronics.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Alternate Finish Items | 5805-90016-99 |
| Carton Height | 33.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 112.20 |
| Carton Width | 38.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 27.5W x 10.5D x 3.5H |
| Drawer Handle Finish | Burnished Brass |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Maple Veneer, Cedar, Felt Panel and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 90 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 34.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, emulsion, multi-layer rub-through, spatter, water marks, cow-tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 90.2 |
| Image Role Data | {“5805_90016_95_detail”:[“Detail Image 1″],”5805_90016_95_room”:[“Room Image 1″],”5805_90266_85_013_94_06_95_017_87_room”:[“Room Image 2″],”5805_90016_95_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 An |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.